Ranking nawigacji turystycznych

Ocena 3.99 (40 głosów)

Aktualizacja:

1. Mio Discover Connect

Mio Discover Connect
Producent: Mio
Model: Discover Connect
Możliwości: Punkty POI
Kolor obudowy: srebrny
Wielkość ekranu: 3.5"
Rozdzielczość: 320×480 p×
Wysokość: 114 mm
Szerokość: 68 mm
Grubość: 18,6 mm
Waga urządzenia: 151 g

2. Mio Discover Pal

Mio Discover Pal
Producent: Mio
Model: Discover Pal
Kolor obudowy: czarny
Rozdzielczość: 240×400 p×
Wysokość: 100 mm
Szerokość: 58 mm
Grubość: 22 mm
Waga urządzenia: 133 g

3. Garmin Edge Explore GPS

Garmin Edge Explore GPS
Producent: Garmin
Model: Edge Explore GPS
Możliwości: pomiar czasu, prędkości i odległości do celu podróży, rejestracja śladu podróży, IPX7 klasa wodoszczelności
Wielkość ekranu: 3 cale, 240×400 pikseli

4. Garmin Montana 750i

Garmin Montana 750i
Producent: Garmin
Model: Montana 750i
Możliwości: samochodowa, nawigacja turystyczna
Kolor obudowy: ANT+
Wielkość ekranu: 16 Gb

5. Garmin eTrex 32x

Garmin eTrex 32x
Producent: Garmin
Model: eTrex 32x
Kolor obudowy: Czarno-brązowy
Wielkość ekranu: 2,2", 240×320 pikseli
Wysokość: 103
Szerokość: 54
Grubość: 33
Waga urządzenia: 141.7

6. Garmin eTrex 22x

Garmin eTrex 22x
Producent: Garmin
Model: eTrex 22x
Możliwości: Wyznaczanie tras pieszych oraz rowerowych, Planowanie trasy, Geocaching
Wielkość ekranu: 2,2
Rozdzielczość: 320×240 p×
Wysokość: 103 mm
Szerokość: 54 mm
Grubość: 33 mm
Waga urządzenia: 141,7 g

7. Garmin Montana 700i

Garmin Montana 700i
Producent: Garmin
Model: Montana 700i
Możliwości: turystyczna, nawigacja samochodowa
Wielkość ekranu: 16 GB

8. Garmin GPSMap 66i

Garmin GPSMap 66i
Producent: Garmin
Model: GPSMap 66i
Możliwości: nawigacja turystyczna
Wielkość ekranu: 16 GB

9. Garmin Approach G5

Garmin Approach G5
Producent: Garmin
Model: Approach G5
Możliwości: GPS do golfa,

* Ranking powstał na podstawie popularności urządzeń w porównywarce skapiec.pl

Zdążyliśmy już przywyknąć do tego, że w każdym smartfonie mamy wbudowany moduł do nawigacji satelitarnej. Z kolei w Internecie znajdziemy całe spektrum aplikacji, które przekształcą naszego smartfona w pełnowartościową nawigację – czasami ukierunkowaną na bardzo specjalistyczne zastosowania. Czy aby na pewno tak jest? Czy odpowiednie oprogramowanie to wszystko czego nam potrzeba?

Zadajmy sobie przede wszystkim pytanie – czego oczekujemy od nawigacji turystycznej? Z pewnością dokładnych map, dobrej klasy modułu, aby urządzenie nie gubiło sygnału satelitarnego, solidnej obudowy (odpornej na warunki atmosferyczne / uszkodzenia), niezawodności oraz długiej pracy na baterii. O ile w kwestii oprogramowania nie powinno być problemu, o tyle spełnienie pozostałych wymagań będzie bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

Smartfony to urządzenia bardzo delikatne, podatne na uszkodzenia, z akumulatorami które w warunkach intensywnej eksploatacji starczą nam na maksymalnie kilka godzin. Te mankamenty dyskredytują je w trudniejszych warunkach – nie mówiąc już o kilkudniowym pobycie z dala od cywilizacji.

Co wyróżnia nawigacje turystyczne?

Nawigacja turystyczna dobrej klasy przetrwa upadek z wysokości, zanurzenie w wodzie (szukajmy klasy wodoszczelności przynajmniej IPX7!), wstrząsy i wibracje, pozwoli na niezawodną pracę w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg, wiatr, wysokie / niskie temperatury) a dodatkowo zapewni bardzo długi czas pracy na baterii – nawet 2 dni. Powinniśmy w tym miejscu zaakcentować, iż nawigacje turystyczne zwykle nie wykorzystują akumulatorów wielokrotnego ładowania - znanych chociażby ze smartfonów (np. litowo-jonowe) - a po prostu popularne baterie AA (ew. inne). Ma to swoje uzasadnienie – w terenie dużo łatwiej jest wymienić zużyte baterie na nowe, a niżeli znaleźć gniazdko elektryczne dla naszej ładowarki.

Wybór odpowiednich map

Samo urządzenie bez map na niewiele nam się zda. Producenci instalują zwykle swoje oprogramowanie z mapami, jednak niekoniecznie muszą one spełniać nasze oczekiwania. Na szczęście na rynku znajdziemy cały wachlarz map z różnych rejonów – i to zarówno płatne, jak i darmowe (te bezpłatne wcale nie muszą być gorsze). Warto dodać, że istnieją strony internetowe, na których możemy stworzyć swoje własne mapy! Jak widzisz wybór może być ogromny, dlatego przed zakup sprawdź czy Twoje urządzenie w ogóle pozwala na instalację innych niż fabryczne map.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Nawigacją turystyczną operujemy w różnych warunkach pogodowych, a także o różnych porach dnia. Dlatego istotnym jest, aby urządzenie dysponowało czytelnym, jasnym wyświetlaczem o wystarczająco dużym kontraście, a także na tyle czułym, aby można go było obsłużyć nawet w rękawiczkach.

Na odbiór sygnału satelitarnego ma wpływ m.in. ukształtowanie terenu, różnego rodzaju przeszkody oraz warunki atmosferyczne. Góry, las, zła pogoda – to wszystko ma istotny wpływ na jakość sygnału. Dlatego urządzenie powinno dysponować odbiornikiem wysokiej klasy, który będzie wstanie przetwarzać sygnał nie tylko z systemu GPS, ale także Galileo, GLONASS, a nawet Beidou.

Prawdziwe bogactwo nawigacji turystycznej to jej mapy. Pamiętajmy o tym, aby nasze urządzenie dysponowało odpowiednią ilością pamięci – idealnym rozwiązaniem jest slot na karcę pamięci, który pozwala zamontować dodatkową kartę SD (nawet do 32 GB). Dzięki temu będziemy mogli zainstalować wiele różnych map o dużej rozdzielczości.

Jakie funkcje będą mi potrzebne?

Nawigacje turystyczne nie tylko wyznaczają Twoją pozycję w terenie. Posiadają one także wiele dodatkowy funkcji i możliwości (zwykle te droższe modele z wyższej półki). Jeżeli z nawigacji będziesz korzystał w trudnym terenie, z dala od cywilizacji, albo po prostu chcesz się dobrze zabezpieczyć, to powinieneś wybrać urządzenie wyposażone w:

  • wysokościomierz
  • kompas
  • dodatkowe akcesoria – możliwość podłączenia poprzez Bluetooth dodatkowych urządzeń (np. do pomiaru tętna, ilości spalonych kalorii, do liczenia kroków itp.)

Niektóre modele mogą posiadać także wbudowany aparat cyfrowy, kalendarz (np. myśliwski), krokomierz itp.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo przydatnej funkcji, a mianowicie zapisywaniu przebytej trasy w pamięci urządzenia. Jeżeli urządzenie na to pozwala, to tak zebrane dane mogą być odtworzone na komputerze w celu dokładnej analizy przebytej trasy (średnia prędkość, wysokość, postoje).

Jaki turystyczny GPS będzie dla mnie najlepszy?

Nie ma jednego uniwersalnego urządzenia. Najtańsze modele z podstawowymi funkcjami dostępne są już za 400 zł. Za te droższe, bardziej rozbudowane zapłacimy nawet 5000 zł. Przede wszystkim zdefiniuj swoje potrzeby. Czy będziesz korzystał z nawigacji sporadycznie, podczas kilku / kilkunastogodzinnych wycieczek? A może planujesz dłuższe podróże kilkudniowe? Także trochę inne urządzenia zalecane są podczas wycieczek pieszych, a inne rowerowych – choćby różny sposób mocowania.

Komentarze  

0 # Drog 2022-12-23 17:09
Nawigacje turystyczne bardzo się przydają na szlakach ... i to mówię zarówno o osobach początkujących, które dla relaksu idą po dobrze znanych drogach, jak i o turystach bardziej zaawansowanych, którzy zapuszczają się w miejsca zdecydowanie rzadziej uczęszczane. Oczywiście nie musicie od razu kupować modelu z najwyższej półki za X tysięcy złotych, a coś nawet za kilkaset złotych, albo nawet można się pokusić o instalację map na smartfonie, jednak ten może służyć jako nawigacja tylko na krótkich odcinkach, bo szybko zużywa baterię i lepiej go zostawić jako urządzenie awaryjne, za pomocą którego można wezwać pomoc w nagłej sytuacji, chyba że bierzemy ze sobą powerbank, a najlepiej to nawet 2 i więcej, bo na szlaku mogą się dziać różne rzeczy, które zatrzymają nas w drodze.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

* dane osobowe jakie wprowadzasz w formularzu komentarza są wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi i nie są nikomu udostępniane.