Ranking lokalizatorów GPS - TOP 3

Ocena 4.75 (6 głosów)

Nawigacja satelitarna pozwala na stosunkowo szybkie określenie współrzędnych geograficznych punktu, w którym aktualnie znajduje się urządzenie pozycjonujące. Jak już wspomnieliśmy na łamach naszego serwisu - rodzi to bardzo dużą ilość potencjalnych zastosowań.

Lokalizatory GPS mogą być wykorzystane np. do zarządzenia flotą pojazdów, do sprawdzania miejsca przebywania naszych dzieci lub jako systemy antykradzieżowe w samochodzie. Część z tych urządzeń posiada własne zasilanie, a część korzysta z zewnętrznego źródła prądu, np. możemy je podpiąć do akumulatora samochodowego.

Standardowe lokalizatory posiadają wbudowany moduł nawigacji satelitarnej (zwykle GPS, opcjonalnie również GLONASS, BeiDou oraz Galileo) oraz moduł GSM. Ten pierwszy w czasie rzeczywistym wyznacza współrzędne geograficzne, a ten drugi przesyła te dane za pomocą sieci GSM na specjalny serwer (dostęp online po wcześniejszym zalogowaniu na stronie). Tam możemy zapoznać się z aktualną pozycją, przebytą trasą itp. Niektóre serwery do monitoringu są darmowe. Oferują one jednak dosyć ubogie możliwości, np. przeglądanie trasy tylko kilka dni wstecz. Płatne rozwiązania są dużo bardziej rozbudowane, jednak wymagają opłacania abonamentu, np. kwartalnie lub rocznie.

Aktualizacja:

1. New-Electric 304B

New-Electric 304B
Nazwa: New-Electric
Model: 304B
Przeznaczenie: Lokalizator
Rodzaj anteny: wbudowana
Karta pamięci: microSD
Średnia cena: 100,48 zł
Sklepy: 1

2. eNexus Trackimo Guardian GPS

eNexus Trackimo Guardian GPS
Nazwa: eNexus
Model: Trackimo Guardian GPS
Przeznaczenie: Lokalizator
Średnia cena: 1 101,48 zł
Sklepy: 1

3. Bushnell Neo Ghost Golf GPS (36822...

Bushnell Neo Ghost Golf GPS (368222)
Nazwa: Bushnell
Model: Neo Ghost Golf GPS (368222)
Przeznaczenie: Lokalizator
Średnia cena: 431,48 zł
Sklepy: 2

* Zestawienie powstało na podstawie popularności urządzeń w porównywarkach cen

Komentarze  

0 # darek 2017-01-30 19:31
Czy taki lokalizator może być wykorzystany do ochrony przed kradzieżą nie rzeczy ruchomej (samochodu), a czegoś innego? Mam na działce pewne przedmioty o znacznej wartości i chciałbym je w ten sposób zabezpieczyć. Raz już mnie okradziono, więc nawet nie chodzi mi o uniemożliwienie kradzieży, co o możliwość śledzenia potencjalnego złodzieja. Proszę o merytoryczną odpowiedź.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # miłosz 2017-02-05 15:51
Cześć darek! Nie ma znaczenia czy chcesz wiedzieć, gdzie znajduje się Twój samochód, czy cokolwiek innego. Może się jednak pojawić pewien problem. O ile w przypadku aut taki lokalizator podłącza się do zasilania akumulatorowego i praktycznie możesz o nim zapomnieć, o tyle gdy brak zewnętrznego zasilania, to musisz liczyć tylko na wbudowane w urządzenie baterie (akumulator). Zwykle pozwala to na działanie przez kilkadziesiąt godzin, po czym trzeba użyć ładowarki. Czasami podłącza się też powerbanki, które wydłużają działanie nawet kilkukrotnie, co w przypadku wielu zastosowań jest wystarczające.

Pamiętaj także, że sygnał GPS nie dociera w każde miejsce. Jeżeli ktoś umieści skradzioną rzecz w piwnicy, to są marne szanse na jej odnalezienie, ale próbować zawsze warto :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # janusz 2017-02-10 10:55
Jak wiadomo, samo korzystanie z GPS nic nie kosztuje. Jednak w przypadku lokalizatorów konieczne jest jeszcze przesyłanie danych siecią komórkową. Moje pytanie dotyczy właśnie tego, jak duże są to koszty? Napiszcie chociaż w przybliżeniu ile wychodzi za to miesięcznie.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # zenek 2017-02-13 11:27
@janusz Koszty są takie jak za korzystanie z Internetu z komórki. Ilość przesyłanych danych miesięcznie jest niewielka, dlatego można kupić pakiet za kilkanaście złotych i to powinno wystarczyć. W przypadku floty pojazdów, zamiast zwykłych kart SIM można używać tzw. kart telemetrycznych, które są przystosowane do przesyłania danych z lokalizatorów (nie jest to konieczne, ale w przypadku większej liczby pojazdów jest to bardziej opłacalne niż zwykłe SIM).

W przypadku lokalizatorów pojawiają się jednak dodatkowe koszty, chociaż nie zawsze. Dane o położeniu lokalizatora muszą być gdzieś przechowywane. Funkcję takich magazynów pełnią specjalne serwery internetowe. Po zalogowaniu się na swoje konto, masz pełny dostęp do statystyk, różnych analiz, wykresów itp. To wszystko kosztuje, dlatego przeważnie trzeba opłacać abonament (ja płacę 250 zł rocznie). W internecie istnieją także darmowe serwery do monitoringu, ale mają one ograniczone możliwości. Na przykład dają dostęp do statystyk tylko z ostatnich kilku (kilkunastu dni). W przypadku płatnych rozwiązań, możesz sobie pozwolić na dużo więcej, np. masz wgląd w historię z ostatniego roku, możesz identyfikować swoje poszczególne pojazdy, a nawet jesteś w stanie monitorować poziom paliwa w pojeździe na poszczególnych etapach podróży.

Mam nadzieję, że pomogłem :-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

* dane osobowe jakie wprowadzasz w formularzu komentarza są wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi i nie są nikomu udostępniane.