Ocena 4.41 (11 głosów)
Jeżeli dokładnie przeglądałeś opcje konfiguracyjne swojego telefonu, to pewnie zauważyłeś tam możliwość włączenia tzw. A-GPS. Czym jednak jest ta funkcja? Jakie korzyści z niej płyną i czy w ogóle jest nam ona potrzebna?

W poradniku na temat nawigacji samochodowej pokazaliśmy, że łapanie fixa (pierwsze określenie lokalizacji) może trwać od kilku sekund do nawet kilkunastu minut. Wynika to z tego, że odbiornik zanim rozpocznie wyznaczanie pozycji, musi posiadać dokładne informacje na temat położenia satelitów. Standardowo dane te pobierane są z satelitów w tzw. depeszy nawigacyjnej. Jednak prędkość transmisji jest tutaj na tyle mała (50 bit/s), że proces ten może trwać od 1 minuty (informacje o efemerydach) do 12,5 minut (pobieranie almanach). Czas ten może się znacznie wydłużyć ze względu na złą jakość sygnału, na co wpływają warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu oraz sąsiedztwo wysokich budynków.

Podstawowe zadanie A-GPS

Tutaj pojawia się system A-GPS (ang. Assisted GPS, zwany również AGPS, A GPS), który ma za zadanie pobierać informacje o stanie konstelacji oraz parametrach lotu satelitów ze specjalnych serwerów operatorów komórkowych. Dlaczego? Otóż transmisja internetowa za pośrednictwem sieci GSM jest znacznie szybsza niż wspomniana już transmisja z satelitów nawigacyjnych. Aby uzmysłowić sobie jak jest to ważne, przypomnijmy sobie ile dokładnie może trwać pierwsze uruchamianie odbiornika GPS, w zależności od czasu jaki upłynął od ostatniego kontaktu z satelitami.

Rodzaj startu Teoretyczny czas startu* Ostatni kontakt z satelitami Uwagi  
Fabryczny start 12,5 minut 180 dni brak almanach, brak informacji o efemerydach, brak synchronizacji czasu
Zimny start 40 - 60 sekund 4 – 6 godzin urządzenie posiada aktualny almanach, brak informacji o efemerydach, czas odbiornika nie jest zsynchronizowany z satelitami
Ciepły start 10 - 40 sekund od 25 minut do 4 godz. odbiornik posiada ważny almanach oraz informacje o efemerydach. Brak synchronizacji czasu
Gorący start 1 - 5 sekund do 20 minut wszelkie dane potrzebne do złapania fixa (almanach, efemerydy, czas) są aktualne

* w zależności od warunków w jakich dokonujemy pomiarów, czas łapania fixa może się znacznie wydłużyć

Teraz warto zauważyć, że np. w przypadku „zimnego startu”, a więc trybu w jakim najczęściej uruchamiana jest nawigacja, z pomocą Assisted GPS jesteśmy w stanie przyspieszyć łapanie fixa z kilku minut do kilkunastu sekund.

Schemat działania Assisted GPS

Schemat powyżej prezentuje koncepcję działania technologii Assisted GPS

Pomoc przy niewystarczającej liczbie satelitów

Jednak szybsze określanie pierwszej lokalizacji, to nie jedyna zaleta A-GPS. W terenach wysoko zurbanizowanych - i to nawet przy uwzględnieniu różnych systemów nawigacji satelitarnej – widoczność satelitów jest znacznie ograniczona. Jak dobrze wiadomo, do wyznaczenia pozycji w dwóch wymiarach (długość i szerokość geograficzna), konieczny jest kontakt odbiornika z przynajmniej 3 satelitami, jednak w niesprzyjających warunkach czasami nawet i o to trudno. Tutaj również z pomocą może przyjść nam A-GPS. Otóż jeżeli odbiornik ze względu na przeszkody terenowe ma kontakt tylko z 2 satelitami, to wtedy jedna ze stacji przekaźnikowych operatora komórkowego (BTS) może symulować 3 satelitę. Nie jest to zbyt trudne do osiągnięcia, gdyż każdy z BTS-ów posiada swój własny identyfikator oraz znane jest jego dokładne położenie. Natomiast odległość wyznaczana jest na podstawie siły sygnału. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie takie ma pewne niedociągnięcia, co skutkuje spadkiem dokładność wyznaczania pozycji - zwykle 20 – 50 metrów przy sygnale o dobrej jakości.

Dodatkowe zadania oraz koszty

Assisted GPS może też być w stanie przesyłać - za pomocą sieci GSM - różnego rodzaju poprawki, np. jonosferyczne, a także fazy kodów satelitów oraz korekcję czasu.

A co z kosztami? Otóż są one związane z transmisją danych za pomocą internetu mobilnego. Jedno połączenie A-GPS z internetem skutkuje pobraniem około kilkunastu kilobajtów danych. Na obecne standardy nie jest to dużo, zwłaszcza gdy pakiet 1 GB danych możemy kupić już za około 10 zł.

Pamiętajmy, że Assisted GPS nie jest substytutem dla systemu GPS. A-GPS pełni jedynie rolę pomocniczą, przede wszystkim poprzez przyspieszenie łapania fixa.

Pozycjonowanie hybrydowe

Warto dodać, że istnieje techniczna możliwość wyznaczania pozycji tylko na podstawie odległości telefonu komórkowego od stacji przekaźnikowych GSM, z czego np. korzysta wiele aplikacji internetowych instalowanych na smartfonach. Jednak możemy w ten sposób uzyskać jedynie przybliżoną lokalizację. 

Telefony mogą także określać swoją lokalizację na podstawie odległości od nadajników WiFi - jest to tzw. Wi-Fi positioning system (WPS), znany również jako WiPS/WFPS. Rozwiązanie to sprawdza się w zamkniętych budynkach, gdzie jest duże nasycenie punktami dostępowymi Wi-Fi, natomiast brak jest zasięgu z satelitów GPS. Dzięki WPS uzyskujemy dokładność w granicach 5 - 15 metrów, przy zasięgu około 150 metrów.

Te dwie wymienione powyżej metody mogą określać pozycję autonomicznie, bez korzystania z GPS. Dlatego nie zalicza się ich do technologii A GPS.

W telefonach komórkowych można jednak stosować połączenie różnych metod lokalizacji, np. system GPS z pomocnicznym A GPS, WPS oraz lokalizację na podstawie odległości od stacji BTS. Rozwiązanie takie nosi nazwę pozycjonowania hybrydowego.

Komentarze  

+3 # Jarek 2017-08-17 03:20
Witam. Super stronka. Szkoda że tak późno na nią trafiłem. Proszę o wyjaśnienie w takim razie sensu posiadania przez smartfona nawigacji typu a-gps, GLONASS skoro w chwili gdy nie mam zasięgu internetu i zgranej mapki danego terenu to i tak nic nie działa.
Chyba że coś robię nie tak jeśli chodzi o obsługę smartfona i nawigacji. Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
+5 # jan 2018-02-25 17:00
Jak nie masz map, to jak chcesz korzystać z GPS lub innych systemów pozycjonowania? W poradniku jest dokładnie wyjaśnione, że A-GPS pełni rolę pomocniczą, czyli sam nie określa lokalizacji, a jedynie pozwala na szybsze pobranie odpowiednich parametrów, które z kolei są wykorzystywane do zainicjowania nawigacji (urządzenie po prostu szybciej odnajduje satelity).

Poza tym nikt Cię nie zmusza do korzystania z A-GPS. Możesz go po prostu wyłączyć.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Mirek 2020-11-25 12:26
Witam. Jeśli w parametrach telefonu jest tylko A-GPS to wszystko będzie działało jak w telefonach, które mają również GPS ? pozdrawiam Mirek
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # Linek 2021-04-21 07:24
Nie będzie tak działać. Pokaże Ci przybliżoną pozycję, która będzie zdecydowanie mniej dokładna niż z GPS. Poza tym aplikacje będą pokazywać komunikat, że nie masz odbiornika do nawigacji i nie będą poprawnie pracować.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować

Dodaj komentarz

* dane osobowe jakie wprowadzasz w formularzu komentarza są wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi i nie są nikomu udostępniane.